Kiedy londyński muzyk Sam Jones pojawił się na stacji kolejowej w Toruniu, nie wiedział, że to miasto stanie się na kilka lat jego domem, jeszcze przed końcem tego samego roku. Podążając mostem rozwieszonym ponad zamgloną rzeką Wisłą w kierunku centrum miasta, czuł, że to wyjątkowe miejsce pojawiło się na mapie jego pierwszej europejskiej trasy koncertowej nie przez przypadek.

Sam przyjechał do Torunia, aby wziąć udział w cyklicznym wydarzeniu pod hasłem „Dni gitary”, na którym spotykali się już kilkakrotnie mistrzowie i entuzjaści tego instrumentu. Tym razem najważniejszym gościem festiwalu organizowanego w Hard Rock Pub Pamela była Jennifer Batten, znana ze współpracy z Michealem Jacksonem. Sam pojawił się jako support znanej gitarzystki, a także poprowadził warsztaty gitarowe. Tutaj poznał również Zbigniewa “Tonego” Olewicza – walijczyka polskiego pochodzenia, który urodził się w szpitalu w Wrexham, zmienionym w późniejszym czasie w szkołę o profilu artystycznym, do której uczęszczał Sam! Wspominany wcześniej klub Hard Rock Pub Pamela stał się ważnym miejscem, do którego muzyk będzie jeszcze kilkakrotnie wracał dzięki gościnności właściciela – Darka Kowalskiego. Znalazł się tu ponownie już pół roku później, grając wcześniej w Ostrowie Mazowieckim oraz Poznaniu, w ramach drugiej europejskiej trasy koncertowej. Zmuszony odwołać koncert w Nicei, postanowił ponownie odwiedzić Toruń i wydłużyć swój pobyt w mieście Kopernika. Tym razem stanął na scenie Hard Rock Pub Pamela w ramach organizowanego tam festiwalu, skupiającego fanów szeroko pojętej muzyki gitarowej. Wśród występujących tego dnia artystów znalazła się również Ilona Szumańska, obecnie narzeczona Sama!

Tak rozpoczęła się kilkuletnia podróż, która przyniosła wiele nieoczekiwanych historii i spotkań w życiu muzyka. Zapoczątkowały one najciekawszy etap pobytu Sama w Polsce w 2017 roku, który zaowocował nawiązaniem współpracy z firmą Relco London, a także powstaniem zespołu Angry Town. Poprzez tę działalność, Sam starał się przenieść na kanwę polskiej sceny muzycznej elementy ważnej w historii Wielkiej Brytanii subkultury Mod.

Toruńska przygoda rozpoczęła się w pełni kiedy w grudniu 2016 roku, tuż przed swoimi 37-mi urodzinami, Sam podjął ostateczną decyzję o opuszczeniu Wielkiej Brytanii. Wsiadł do autobusu, mając wyłącznie swoją gitarę i małą walizkę z ubraniami, ale za to z ulgą i ciekawością tego, co przyniesie mu ta podróż. O tym jak to wszystko się stało mówi niniejsza książka, będąca jedynie rozdziałem w ogromie historii, tworzących Sama nie tylko jako muzyka, lecz przede wszystkim jako człowieka.

Marta Dembińska